Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi

Üniversitemizde Mezuniyet Programları Coşkuyla Gerçekleşti

23.06.2023

Üniversitemizde 19 – 22 Haziran tarihleri arasında  mezuniyet heyecanı yaşandı. 2022 – 2023 akademik yılı mezuniyet programları, öğrencilerin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Akademisyenler,  öğrenciler,  aileleri ve diğer yakınları mezuniyet törenimimizde  unutulmaz anlar yaşadı.

19 Haziran Pazartesi günü Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Turizm Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, 20 Haziran Salı günü Edebiyat Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, 21 Haziran Çarşamba günü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, 22 Haziran Perşembe günü Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni gerçekleşti.

Üniversitemiz Güney Yerleşkesi’nde gerçekleşen mezuniyet törenine; mezun öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Prof. Dr. Fatih Sarıoğlu, Prof. Dr. Nuriye Akbay, Kadıköy Kaymakamı Muhittin Pamuk, Adıyaman Milletvekili Mustafa Alkayış, Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürü Sadık Aslan, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem Tak, üniversite yönetimi, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve protokol üyeleri katıldı.

Mezuniyet Töreni’nin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, katılımcılara hitaben şunları söyledi: “Yaklaşık 150 yıldır bilim ve teknoloji üreten ama bununla insanlığa zulüm, ölüm ve kan getiren Batı’nın inşa ettiği medeniyetin yol açtığı büyük yıkımın, büyük trajedinin, büyük eziyetin, cefanın elbette bir şekilde artık sona erdirilmesi gerekiyor. İnsanlığın buna ihtiyacı var, yani artık insanlığın ürettiğini paylaşan bütün insanlığın refahı için kendi lehine değil de herkesin lehine üreten, paylaşan Müslümanların bilim ve teknolojide ilerleyebilmesi gerekiyor. Biz bunu gözlemliyoruz, elhamdülillah bir yerdeyiz. Türkiye’miz bunun öncülüğünü yapmak üzere değerli adımlar atıyor. Biz kendimizi dünya rekabetini açtık, bugün birçok ulusal uluslararası endekste İstanbul Medeniyet Üniversitesi iyi bir yerdedir, bu şu demek biz de varız ve bizim Üniversitemiz  de yarışa hazır. Birçok endekste bizim hocalarımızın, bölümlerimizin ön planda olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Üniversitemiz, çok kıymetli yerlerde yer aldı. Dünya ölçeğindeki endekslerde ilk 800-1000 bandında yer aldık.”dedi. Ayrıca 6 Şubat 2023 depremlerine de değinen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül sözlerine şöyle devam etti:

“Bununla birlikte Üniversitemiz  çok kıymetli adımlar attı,  gençlerimiz hocalarımızın öncülüğünde birçok sosyal etkinlikte aktif şekilde gönüllü olarak yer alıyorlar. Örneğin, Ülkemizi derin bir yasa boğan 6 Şubat depremlerinin ardından hocalarımız ve öğrencilerimizden oluşan gönüllü ekipler depremin hemen ardından süratle deprem bölgesine akın etti. Hâlâ  oradayız, en son giden ekibimiz, sekizinci ekipti. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek.” dedi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül’ün konuşmalarının ardından, mezun öğrencilerimiz ile ailelerinin büyük bir heyecanla katıldığı mezuniyet törenlerinde, dekanlarımızın konuşmalarının ardından fakültelerini derece ile bitiren öğrencilerimiz katılımcılara hitaben konuşmalar yaptı. Dereceye giren öğrencilerimiz ile tüm mezunlarımız sahneye davet edildi ve hocalarımız tarafından kendilerine mezuniyet belgeleri takdim edildi.

Akademik yıl boyunca elde edilen başarıların kutlanmasına adanmış bir etkinlik olan Mezuniyet Töreni’ne farklı bölümlerden gelen ve çeşitli disiplinlerde eğitim gören yüzlerce öğrenci katıldı. Öğrenciler, cüppeleriyle ve kepleriyle birlikte alanı doldururken, aileleri ve sevdikleri onları gururla izledi.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı mezuniyet törenlerimiz mezun öğrencilerimizin kep atma ve toplu fotoğraf çekimleri ile son buldu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ailesi olarak; sevgili mezunlarımıza başarılar diliyor, kıymetli ailelerini tebrik ediyor ve değerli hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

2022 – 2023 akademik yılı mezuniyet programları albümüne buradan ulaşabilirsiniz